Kocaeli

 

Kocaeli, ilk çağlarda Bitinya adı verilen bölgede yer almaktadır. Megara ve Atinalılar körfezde bugün Başiskele ilçesinin bulunduğu bölgede MÖ 712’de Astakus adlı bir yerleşim kurmuş kent daha sonra Skylax kenti ve körfezi Olbia olarak anmıştır. Pausanias, Astakus’u Trakyalı bir soylunun adı olarak anarken Yunan mitolojisinde deniz tanrısı Poseidon ile su perisi Olbia’nın oğlunun aynı adı taşıdığı bilinmektedir. Astokus halkı MÖ 262 yılında bugünkü İzmit ilçesinin yer aldığı bölgeye yerleşmiştir. I. Nikomidis tarafından kurulduğu için bu şehre Nicomedia adı verilmiştir. Bitinya Krallığı yıkılıncaya kadar ülkenin başkenti olarak kalmıştır.

İmparator Diocletian, 284 yılında Nicomedia’yı fethederek burayı imparatorluğun başkenti yaptı. Ancak İmparator Konstantin döneminde İstanbul başkent yapıldı ve şehir eski önemini yitirdi. 11. yüzyılın sonlarında Kocaeli, Selçuklu egemenliğine girmiştir. Ancak Haçlı Seferleri sırasında bölge Aleksios Komnenos tarafından ele geçirilmiştir. Kocaeli, Orhan Bey döneminde bir uç beyi olan Akçakoca tarafından fethedilmiştir. Osmanlı döneminde Nikomedya şehri önce İznikmid daha sonra İzmid (İzmit) adını almıştır. 19. yüzyılda demiryolunun kente ulaşmasında sonra Kocaeli’de ticari ve toplumsal yaşamı canlanmıştır. 1888 yılında İzmit, bağımsız sancak yapılmıştır.

Kocaeli, önce İngilizler tarafından 6 Temmuz 1920’de daha sonra da Yunanlar tarafından 28 Nisan 1921’de işgal edilmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında 28 Haziran 1921’de şehir işgalden kurtulmuştur. Kocaeli, cumhuriyet döneminde sanayileşme sayesinde en hızlı gelişen iller arasına girmiştir. İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı bölgenin sanayileşmesine etki etmiştir. 1934’te İzmit’te ilk kâğıt fabrikası açılmıştır.

Kocaeli, 2 Eylül 1993’te çıkarılan 504 sayılı kanun hükmünde kararname ile büyükşehir unvanı kazandı. 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

Coğrafi konum

Kocaeli ili, Marmara Bölgesi’nin ÇatalcaKocaeli Bölümü’nde, 29° 22’—30° 21′ doğu boylamı, 40° 31’—41° 13′ kuzey enlemi arasında yer alır. Doğu ve güneydoğusunda Sakarya, güneyinde Bursa illeri, batısında Yalova ili, İzmit Körfezi, Marmara Denizi ve İstanbul ili, kuzeyde de Karadeniz’le çevrilidir. İl merkezi İzmit’in doğusundan geçen 30° doğu boylamı Türkiye saati için esas kabul edilir. Kocaeli ilinin yüz ölçümü 3.397 km²’dir. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük 7. ilidir. Asya ile Avrupa’yı birleştiren önemli bir yol kavşağında bulunmaktadır. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi işlek bir deniz yoludur. İlin kuzeybatı yüzündeki İstanbul il sınırı, Darıca ile İstanbul arasında akan Kemiklidere’nin doğusundan geçer. Güneybatıda İstanbulKocaeli sınırı İzmit Körfezi’nin karşı kıyısında Yalova topraklarıyla son bulur. Bursa sınırını Samanlı Dağları’nın tepelerinden geçen hat oluşturmaktadır. Bu sınır ilin güneybatısında Sapanca gölü kıyısından Sakarya iline dayanır.

Kocaeli genelinde ilaçlama yaptığımız böcekler; hamam böceği, tahta kurusu, kalorifer böceği, kara fatma, oryantal hamam böceği, Amerikan hamam böceği, hamam böceği, Alman hamam böceği, çiyan, bit, pire, çıyan, kene, fare, akrep, örümcek, kırk ayak, yılan, tahta kurdu, ağaç kurdu, kırkayak, tespih böceği, tesbih böceği, tespih böceği, tesbih böceği, güve, çekirge, gümüş böceği, ev faresi, lağım faresi, çatı faresi, fındık faresi vb. şeklinde sıralanabilir.

İlaçlama şirketleri arasında lider olan Pak-İş İlaçlama, tüm semt ve mahallelerinde kaliteli şekilde ve ekonomik ilaçlama fiyatları ile hizmet vermektedir. Diğer tüm semtlerinde garantili ilaçlama hizmeti almak için Pak-İş İlaçlama firmasını 7/24 arayabilirsiniz. İlaçlama hizmetlerimiz, %100 müşteri memnuniyetine dayalı ve bu ölçüde garantilidir.

Darıca HAŞERE İLAÇLAMA

Kazımkarabekir Böcek İlaçlama, Osmangazi Böcek İlaçlama, Bağlarbaşı Böcek İlaçlama, Nenehatun Böcek İlaçlama, Sırasöğütler Böcek İlaçlama, Abdi İpekçi Böcek İlaçlama, Emek Böcek İlaçlama, Cami Böcek İlaçlama, Piri Reis Böcek İlaçlama, Bayramoğlu Böcek İlaçlama, Yeni Böcek İlaçlama, Zincirlikuyu Böcek İlaçlama, Yalı Böcek İlaçlama, Fevziçakmak Böcek İlaçlama

semtlerinde Pak-İş İlaçlama olarak her tür haşere ilaçlama, kemirgen ilaçlama, böcek ilaçlama servisi yapmaktayız.

Dilovası HAŞERE İLAÇLAMA

Cumhuriyet Böcek İlaçlama, Çerkeşli Böcek İlaçlama, Demirciler Böcek İlaçlama, Dil iskelesi Böcek İlaçlama, Fatih Böcek İlaçlama, Kayapınar Böcek İlaçlama, Koseler Böcek İlaçlama, Mimar Sinan Böcek İlaçlama, Orhangazi Böcek İlaçlama, Tavşancıl Böcek İlaçlama, Tepecik Böcek İlaçlama, Turgut Özal Böcek İlaçlama, Gebze Organize Sanayi Böcek İlaçlama, GOSB Böcek İlaçlama

semtlerinde Pak-İş İlaçlama olarak her tür haşere ilaçlama, kemirgen ilaçlama, böcek ilaçlama servisi yapmaktayız.

Prairie Pest Spraying

Akse Insect Spraying, Ataturk Insect Spraying, Republic Insect Spraying, Prairie Pesticides, Labor Insect Spraying, Inonu Insect Spraying, Freedom Insect Spraying, Sugarpinar Insect Spraying, New Insect Spraying, Gebze Organized Industry Insect Spraying, Gosb Insect Spraying

As Pak-İş Spraying in the districts, we serve all kinds of pest spraying, rodent spraying, pesticides.

Gebze Haşere İlaçlama

Adem Yavuz Böcek İlaçlama, Ahatlı Böcek İlaçlama, Arapçeşme Böcek İlaçlama, Balçık Böcek İlaçlama, Barış Böcek İlaçlama, Beylikbağı Böcek İlaçlama, Cumaköy Böcek İlaçlama, Cumhuriyet Böcek İlaçlama, Denizli Böcek İlaçlama, Duraklı Böcek İlaçlama, Elbizli Böcek İlaçlama, Eskihisar Böcek İlaçlama, Gaziler Böcek İlaçlama, Güzeller Böcek İlaçlama, Hacıhalil Böcek İlaçlama, Hatipler Böcek İlaçlama, Hürriyet Böcek İlaçlama, İnönü Böcek İlaçlama, İstasyon Böcek İlaçlama, Kadıllı Böcek İlaçlama, Kargalı Böcek İlaçlama, Kirazpınar Böcek İlaçlama, Köşklü Çeşme Böcek İlaçlama, Mevlana Böcek İlaçlama, Mimar Sinan Böcek İlaçlama, Mollafenari Böcek İlaçlama, Muallimköy Böcek İlaçlama, Mudarlı Böcek İlaçlama, Mustafapaşa Böcek İlaçlama, Osman Yılmaz Böcek İlaçlama, Ovacık Böcek İlaçlama, Pelitli Böcek İlaçlama, Sultan Orhan Böcek İlaçlama, Tatlıkuyu Böcek İlaçlama, Tavşanlı Böcek İlaçlama, Tepemanayır Böcek İlaçlama, Ulus Böcek İlaçlama, Yağcılar Böcek İlaçlama, Yavuz Selim Böcek İlaçlama, Yenikent Böcek İlaçlama

semtlerinde Pak-İş İlaçlama olarak her tür haşere ilaçlama, kemirgen ilaçlama, böcek ilaçlama servisi yapmaktayız.

Yorum ekle

Başa DönCall Now Button